USG piersi

USG piersi jest nieinwazyjną, bezbolesną metodą obrazowania gruczołów piersiowych przy pomocy fali ultradźwiękowej. Badanie pozwala wykryć  niewielkie zmiany i odróżnić guz nowotworowy od torbieli. Podczas badania sprawdza się nie tylko gruczoły piersiowe, również pachowe węzły chłonne.

Przeprowadzanie ultrasonograficznych badań profilaktycznych piersi u kobiet powinno rozpoczynać się od 25-30 roku życia i regularnie być powtarzane co rok. Bezwzględnymi wskazaniami do badania są wszelkie zmiany w kształcie, wielkości piersi, asymetria piersi, zaczerwienienia, pogrubienia lub owrzodzenia skóry. Badanie należy również wykonać w przypadku wyczuwalnych guzków lub zgrubień w piersiach.

Zmiana (guzek) w piersi widoczna w podstawowym badaniu USG w skali szarości. Jest ciemniejsza od otaczających tkanek (hypoechogeniczna), o nieregularnych obrysach.
Ta sama zmiana w piersi w badaniu elastograficznym. Na obraz w skali szarości została nałożona mapa kolorów oznaczających twardość tkanek. Obszary zaznaczone na niebiesko są twardsze od zielonych i czerwonych. Guzek jest twardszy od otoczenia, co sugeruje złośliwy charakter zmiany.

Celem badania jest ocena struktur piersi, zlokalizowanie i określenie wielkości ewentualnie istniejących zmian. W Top Medical w badaniu USG piersi wykorzystuje się opcję elastografii czyli badania „ściśliwości”, twardości tkanek, które jest niezwykle pomocne w różnicowaniu zmian łagodnych i złośliwych. Badanie USG piersi jest też pomocne w wykonywaniu nakłuć diagnostycznych tzw. biopsji.

USG piersi Lublin- rejestracja telefoniczna 81 524 34 06

W Top Medical badanie USG piersi wykonują:  lek. med. Magdalena Peszke, dr n. med. Eulalia Saadilek. med. Marek Strumpfprof. dr hab. n. med. Paweł Wieczoreklek. med. Marcin Iwański

  USG piersi z opcją elastografii wykonuje prof. dr hab. n. med. Paweł Wieczorek

USG piersi Lublin. Rejestracja telefoniczna 81 524 34 06; 81 452 00 00