Kolonoskopia

Kolonoskopia

Jest to badanie endoskopowe jelita grubego, podczas którego za pomocą aparatu zwanego kolonoskopem (długi, giętki wziernik zakończony kamerą) można oglądać na ekranie monitora wnętrze jelita grubego, pobrać wycinki do badania histopatologicznego lub przeprowadzić zabieg np. usunięcie polipa.
Wskazaniem do badania kolonoskopowego są przewlekłe biegunki lub zaparcia, bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,  podejrzenie raka jelita grubego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna. Kolonoskopia jest pomocna także w diagnozowaniu biegunek o niejasnej etiologii, krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Badania kolonoskopowe wykorzystywane są również do profilaktyki raka jelita grubego. W ramach programu bezpłatne badania wykonywane są u osób od 50 do 65 roku życia, bez objawów raka jelita grubego, które nigdy nie miały wykonywanej kolonoskopii lub od ostatniego badania minęło 10 lat.
W przypadku rodzinnego obciążenia nowotworem jelita grubego z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać osoby młodsze, od 40 roku życia, bez objawów choroby.

 Pacjent do badania kolonoskopowego przygotowuje się poprzez opróżnienie jelit z treści pokarmowej.
(więcej o przygotowaniu w zakładce Dla pacjenta)

Kolonoskopia może być wykonywana w znieczuleniu. W Top Medical badania kolonoskopowe wykonywane są w znieczuleniu dożylnym, które pozwala na wprowadzenie pacjenta w stan nieświadomości, lecz nie jest to tzw. narkoza. Procedura znieczulenia dożylnego- analgosedacja-  polega na dożylnym podaniu leku w dawce znoszącej doznania bólowe i powodującej niepamięć. Znieczulenie takie kończy się wraz z ukończeniem badania kolonoskopowego czyli po około 30 minutach, choć w zależności od czynników indywidualnych czas badania może ulec zmianie. Badanie przeprowadza się w pozycji leżącej.

W Top Medical badania kolonoskopowe wykonujemy nowymi aparatami firmy Pentax. Badania wykonują:

dr hab. n. med. Jacek Piłat

dr n. med Janusz Wargocki

lek. med. Sławomir Miącz

lek. med. Maciej Luterek

lek. med. Michał Mirecki

badanie

Miejsce wykonywania: Top Medical, ul. Zana 29 Lublin.


 

kolonoskopia Lublin, bezpłatna kolonoskopia Lublin, kolonoskopia NFZ Lublin. Rejestracja telefoniczna 81 524 34 06; 81 452 00 00