Kolonoskopia 

Kolonoskopia – jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na oglądaniu wnętrza jelita grubego, dlatego konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie schematu przygotowania, oraz odpowiedniej diety.

Tydzień przed badaniem:

– nie należy spożywać: pieczywa z ziarnem, owoców i warzyw pestkowych (np. truskawki, porzeczki, kiwi, pomidory, ogórki).

Dwa dni przed badaniem:

– należy pozostawać na diecie płynnej: rosół, wodniste zupy, galaretki, klarowne soki owocowe, woda, kawa, herbata – w ilości co najmniej 3 litrów dziennie.

  1. Jeżeli badanie będzie wykonywane do godz. 12:00

W dniu poprzedzającym badanie należy zjeść tylko ”lekkie” śniadanie. Około godz. 20:00-24:00 należy rozpocząć oczyszczanie przy pomocy Fortransu. W tym celu należy rozpuścić każdą z 4 torebek Fortransu  w 1 litrze niegazowanej wody (dla smaku można dodać soku z cytryny lub klarownego soku jabłkowego). Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 4-6 godzin (1 szklanka co 15-20 min.).W dniu badania nie wolno nic jeść, można pić wodę niegazowaną, zgodnie z odczuwalnym pragnieniem. Picie wody należy zakończyć na 1-2 h przed badaniem. Po każdym litrze Fortransu należy dodatkowo wypić 1 saszetkę Espumisan Easy.

  1. Jeżeli badanie będzie wykonane po godz.12:00-16:00

Około godziny 20:00 należy przygotować 2 litry roztworu Fortrans. W tym celu należy rozpuścić 2 saszetki Fortransu w 2 litrach niegazowanej wody i wypić w ciągu 2-3 godzin (1 szklanka co15-20 min.). W dniu badania ok godz. 6.00 – 8.00 należy przygotować pozostałe dwie saszetki Fortransu i wypić w ciągu 2-3 godzin. Do chwili badania nie można nic jeść, można pić wodę niegazowaną. Picie wody należy zakończyć na 1-2 h przed badaniem. Po każdym litrze Fortransu należy dodatkowo wypić 1 saszetkę Espumisan Easy.

  1. Jeżeli badanie będzie wykonane po godz.16:00

Około godziny 20:00-21:00 dnia poprzedzającego badanie należy przygotować 1 litr roztworu Fortrans. W tym celu należy rozpuścić 1 saszetkę Fortransu w 1 litrze niegazowanej wody wypić w ciągu 2-3 godzin

(1 szklanka co 15-20 min.). W dniu badania ok godz. 8:00 – 11:00 należy przygotować pozostałe trzy saszetki Fortransu i wypić w ciągu 2-3 godzin. Do chwili badania nie można nic jeść, można pić wodę niegazowaną. Picie wody należy zakończyć na 1-2 h przed badaniem. Po każdym litrze Fortransu należy dodatkowo wypić 1 saszetkę Espumisan Easy

Normalną reakcją w czasie przygotowywania się do badania będą  liczne wypróżnienia, pod koniec samą treścią płynną i wodą.

Przyjmowanie leków w trakcie przygotowywania się do badania:

  1. Leki przeciwzakrzepowe tj. Sintrom, Acard, Polocard, Acenocumarol, Warfaryna – konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym, w celu odstawienia lub zamiany na Clexane.
  2. Jeśli macie Państwo cukrzycę, proszę wcześniej ustalić z diabetologiem dawki leków i insuliny.
  3. Inne leki np. „ na ciśnienie” należy przyjmować bez zmian.

Aby móc wykupić preparat Fortrans, należy uzyskać receptę np.: od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeśli badanie ma być wykonane w ZNIECZULENIU – NIC NIE JEMY I NIE PIJEMY CO NAJMNIEJ 6 GODZIN PRZED BADANIEM.

Prosimy zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań, okulary – jeśli Państwo korzystacie, posiłek oraz prosimy zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą

Wykonanie badania kolonoskopii wymaga od pacjenta starannego przygotowaniaW Top Medical kolonoskopię można wykonać również w znieczuleniu dożylnym, które pozwala na wprowadzenie pacjenta w stan nieświadomości, lecz nie jest to tzw. narkoza. Procedura znieczulenia dożylnego- analgosedacja-  polega na dożylnym podaniu leku w dawce znoszącej doznania bólowe i powodującej niepamięć. Znieczulenie takie kończy się wraz z ukończeniem badania kolonoskopowego czyli po około 30 minutach.

Przed badaniem należy wypełnić ankietę:

Załącznik – Program badań przesiewowych dla wczesnego dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego

Przygotowanie do badania