Włóknienie wątroby jest częstym następstwem przewlekłych chorób wątroby, zwłaszcza przewlekłego zapalenia wirusowego wątroby typu B i C. Złotym standardem w ocenie zwłóknienia wątroby jest biopsja wątroby. Jednak z uwagi na inwazyjny charakter badania i możliwość poważnych powikłań coraz większą rolę odgrywają bezinwazyjne techniki oceny zwłóknienia. Najnowszą  z nich jest elastografia SWE wątroby inaczej  elastografią dynamiczna wątroby.

Jest to badanie wykonywane aparatem USG wyposażonym w specjalną głowicę i oprogramowanie. Jest bezpieczne, bezbolesne i bezinwazyjne dla pacjenta. Elastografia SWE ma podobną skuteczność w ocenie włóknienia wątroby do tradycyjnej biopsji, dlatego nazywana jest bezinwazyjną biopsją wątroby. Wynik badania podobnie jak w przypadku tradycyjnej biopsji podawany jest w pięciostopniowej skali Metavir, wyrażającej 5 stopni nasilenia włóknienia(F0 –F4), gdzie  0 oznacza barka włóknienia, 1 i 2 umiarkowane włóknienie, a 3 i 4 zaawansowane włóknienie i marskość.

Wskazaniem do wykonania elastografii SWE wątroby jest wstępna ocena włóknienia wątroby, kontrola progresji choroby lub postępów leczenia. Badanie znajduje szerokie zastosowanie u chorych z wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, chorobie stłuszczeniowej wątroby, uszkodzeniu alkoholowym wątroby, chorobach dróg żółciowych oraz hemochromatozie. Warto podkreślić, że badanie umożliwia uzyskanie wiarygodnego wyniku także u osób otyłych lub z wodobrzuszem.
Elastografię SWE wykonuje lekarz specjalista i dodatkowo podczas badania może on ocenić ultrasonograficznie kształt, wielkość, echostrukturę wątroby, co umożliwia rozpoznanie torbieli, naczyniaków lub guzów. Możliwa jest także ocena przepływów w układzie  wrotnym, co ma znaczenie dla pacjentów z zaawansowanym włóknieniem oraz podejrzeniem marskości.

W Top Medical badanie elastografia SWE wątroby wykonuje prof. dr hab. n. med. Paweł Wieczorek