Kobiece piersi. Dla kogo są ważne?
Zdrowie

Kobiece piersi. Dla kogo są ważne?

356 Wyświetleń 0 2021-08-24

Piersi są symbolem zmysłowości i macierzyństwa kobiet. Ich zdrowie i uroda mają wpływ na atrakcyjność i samopoczucie pań w każdym wieku. Okazuje się jednak, że mieszkanki Lublina oraz ich partnerzy nie potrafią dostrzec, jak ogromne  znaczenie mają zdrowe, kobiece piersi. W Lublinie ponad połowa pań nie wykonuje profilaktycznych badań piersi.

Piersi są narządem delikatnym i podatnym na choroby. Wymagają szczególnej troski. Nie tylko pielęgnacji, zabiegów ujędrniających, ale przede wszystkim regularnych badań pozwalających sprawdzić, czy nie dzieje się z nimi nic niepokojącego.

Radiolog, dr Maria Blechar która w Top Medical w Lublinie od blisko 15 lat ocenia wyniki badań mammograficznych mówi, że u kobiet, które nigdy nie badały swoich piersi wykrywa się dopiero duże zmiany chorobowe, o średnicy około 4 cm. Panie, które regularnie co miesiąc wykonują samobadanie  piersi wykrywają guzy o średnicy 1- 1,2 cm. Natomiast u kobiet systematycznie korzystających z profilaktycznych badań piersi, dzięki zastosowaniu w aparatach najnowszych zdobyczy technologicznych możliwe jest rozpoznanie kilkumilimetrowej zmiany.

– W najnowszej metodzie badań mammograficznych ? cyfrowej mammografii trójwymiarowej (3D) z tomosyntezą pierś prześwietlana jest pod różnymi kątami warstwa po warstwie, co milimetr ? podkreśla dr Blechar. – Pozwala to na uzyskanie podczas jednego badania do 400 obrazów piersi. Tradycyjna mammografia 2D umożliwia otrzymanie 4 zdjęć piersi. W cyfrowej mammografii 3D z tomosyntezą obrazy przetwarza się cyfrowo otrzymując trójwymiarowy, niezwykle precyzyjny wgląd w wewnętrzne struktury piersi kobiety. Pozwala to na rozpoznanie nie tylko niewielkich zmian, ale też i na dokładną ich ocenę. Z badań naukowych wynika, że mammografia 3D z tomosyntezą  w porównaniu do tradycyjnego badania mammograficznego o 40 proc. zwiększa wykrywalność nowotworów złośliwych

–  Kobiety powinny wiedzieć, że nie wszystkie zmiany w piersiach to rak. Jednak, jeżeli zmiana jest nowotworowa to największe szanse na wyleczenie mają wtedy, gdy chorobę rozpozna się u nich jak najwcześniej. Dlatego dbając o siebie, swoją rodzinę, powinny się regularnie badać.

Wszystkie kobiety od 35-40 roku życia powinny raz na dwa lata wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne

W Top Medical panie między 50 a 69 rokiem życie mogą bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne w cyfrowej jakości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *