Urolog dziecięcy

Urolog dziecięcy to specjalista, który prowadzi diagnostykę i leczenie chorób układu moczowo-płciowego u dzieci.  Zajmuje się pacjentami z kamicą układu moczowego,  zakażeniami układu moczowego, wadami wrodzonymi i rozwojowymi, wodonerczem, spodziectwem, wnętrostwem, stulejką, żylakami powrózka nasiennego, moczeniem dziennym i nocnym, a także zaburzeniami różnicowania płci (obojnactwo).


Urolog dziecięcy w pracy wykorzystuje wiele metod diagnostycznych, m.in. dostępną w Top Medical cystografię mikcyjną. Badanie dostarcza informacji o budowie pęcherza moczowego, jego nieprawidłowościach takich jak: uchyłki, nieprawidłowe ujścia moczowodów do pęcherza moczowego (ureterocele), przetoki. Badanie pozwala też na ocenę cewki moczowej zarówno u chłopców jak i u dziewcząt oraz jej nieprawidłowości tj. zwężenia, uchyłki.  Podstawowym wskazaniem do wykonania cystografii jest podejrzenie obecności odpływów pęcherzowo-moczowodowych.

W Top Medical wykonać można również badanie sonocystografii mikcyjnej. Nasza placówka jest jedynym ośrodkiem medycznym w Polsce, w którym wykonywane są badania sonocystografii mikcyjnej 2D/3D/4D.  Sonocystografia jest badaniem alternatywnym do cystografii mikcyjnej. Podobnie jak cystografia umożliwia zdiagnozowanie odpływów pęcherzowo- moczowodowych, lecz pozwala uniknąć ryzyka związanego z napromieniowaniem niezwykle wrażliwych organów u dzieci, jakimi są jajniki i jądra.

Urolodzy dziecięcy dzięki rozwojowi technik minimalnie inwazyjnych skutecznie leczą pacjentów przy pomocy zabiegów laparoskopowych, co w przypadku dzieci ma ogromne znaczenie. Opracowanie nowych metod przyczyniło się też m.in. do osiągania dobrych wyników w leczeniu np. pęcherza neurogennego. 

W poradni pacjentów przyjmuje specjalista urologii dziecięcej:

lek. med. Jerzy Czyż