Chirurg naczyniowy

Chirurg naczyniowy jest specjalistą, który zajmuje się  leczeniem zaburzeń występujących w układzie naczyniowym (tętniczym oraz żylnym) i limfatycznym człowieka, z wyjątkiem chorób naczyniowych w obrębie serca i mózgu. Lekarze tej specjalizacji zajmują się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem farmakologicznym i chirurgicznym chorób naczyniowych.

Do najczęściej występujących problemów, jakimi zajmują się chirurdzy naczyniowi należy leczenie zwężeń w tętnicach i żyłach ograniczających przepływ krwi. Chirurdzy naczyniowi zajmują się zatem leczeniem zakrzepicy żył głębokich, żylaków, chorymi z tętniakami, stopą cukrzycową jako powikłaniem w leczeniu cukrzycy oraz innymi chorobami w zakresie zapaleń obejmujących naczynia. U chorych wymagających dializoterapii chirurdzy naczyniowi wytwarzają przetoki tętniczo-żylne.

Wielu chirurgów naczyniowych samodzielnie wykonuje badania USG doppler tętnic i żył, która pomagają w dokładnym ustaleniu przyczyn dolegliwości i umożliwiają wybór odpowiedniej metody leczenia. Oprócz leków, leczenia uciskowego chirurgia naczyniowa oferuje pacjentom leczenie chirurgiczne metodami klasycznymi oraz małoinwazyjnymi.

W poradni pacjentów przyjmują lekarze specjaliści:

lek. med. Robert Ptasiński

lek. med. Janusz Rybak

dr n. med. Andrzej Wojtak