Już otwarte!
Top Medical zaprasza do nowo otwartej pracowni rezonansu magnetycznego przy ul.Szeligowskiego 6 w Lublinie. Pracownia wyposażona została w jeden z najnowocześniejszych w Polsce aparatów – Optima MR450w z opcją GEM firmy GE. Innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w tym urządzeniu umożliwią wykonywanie nowatorskich badań mózgu, serca, naczyń, wątroby i stawów, a także diagnozowanie pacjentów w większym komforcie niż dotychczas.

Człowiek bez tajemnic
W nowej pracowni przy ul. Szeligowskiego wykonywane są badania, które realizują najlepsze ośrodki medyczne w Polsce. Do takich badań zalicza się m.in. badania z zastosowaniem obrazowania dyfuzyjnego i perfuzyjnego, spektroskopii, traktografii, elastografii rezonansu magnetycznego.
Nowa pracownia oznacza ogromny postęp w diagnozowaniu chorób serca i naczyń. Uruchomiony rezonans magnetyczny pozwala na wykonywanie badań czynnościowych serca, z kolei w badaniach naczyniowych wykorzystana została opcja 3D/4D, która z niespotykaną dotąd szybkością (nawet 60-krotnie szybsze wykonanie angiografii MR) i dokładnością uwidocznia tętnice wieńcowe i inne naczynia, obrazuje przepływ krwi w czasie rzeczywistym.
Pracownia przy ul. Szeligowskiego stwarza możliwość szerszego wykorzystania badań rezonansu magnetycznego do diagnozowania narządów jamy brzusznej. To zasługa specjalnego oprogramowania, które redukuje artefakty i pozwala na wykonanie niespotykanych w Polsce badań wątroby- elastografii rezonansu magnetycznego wątroby. Jest to innowacyjna, jak dotąd jedyna w skali świata metoda diagnostyczna, która umożliwia wykrycie nieprawidłowości w strukturze wątroby w bardzo wczesnym stadium zaawansowania. Zmiany, które uwidaczniane są w badaniach elastograficznych rezonansu magnetycznego wątroby nie są możliwe do wykrycia przy wykorzystaniu ultrasonografii oraz tradycyjnego badania rezonansu magnetycznego wątroby.
Kolejną nowością są nowatorskie aplikacje kliniczne do badań ortopedycznych. Mięśnie i stawy badane są w opcji 3D, która umożliwia skuteczną diagnostykę pacjentów przygotowywanych do zabiegów operacyjnych w obrębie stawu kolanowego, skokowego, barku, nadgarstka. Aparat posiada też sekwencje pozwalające ocenić protezy w stawie biodrowym i kolanowym, co było niemożliwe wcześniej ze względu na artefakty.
Urządzenie posiada też specjalny program do nieinwazyjnego obrazowania zawartości wody w chrząstkach stawowych – CartiGram, niezwykle pomocny we wczesnym rozpoznawaniu zmian zwyrodnieniowych. Pozwala na zastosowanie traktografii rezonansu magnetycznego mięśni szkieletowych, innowacyjnej w skali świata metody badania, która obrazuje przebieg pojedynczych włókien mięśniowych, umożliwiając dokładną diagnostykę mikrourazów odpowiedzialnych za dysfunkcję całego mięśnia.
Wygodniej, ciszej, szybciej
Dla chorych jednym z najbardziej dokuczliwych problemów związanych z badaniem rezonansu magnetycznego jest hałas. Tradycyjne aparaty podczas pracy cewek gradientowych wytwarzają hałas dochodzący nawet do 110 decybeli, co może być porównywalne z koncertem rockowym lub startem samolotu. Pacjent jest niezwykle blisko tego źródła dźwięku i chronią go jedynie zatyczki do uszu. W nowej pracowni Top Medical hałas nie będzie już tak uciążliwym problemem. Do badania głowy i stawów wykorzystywany jest tzw. bezgłośny scan (silent scan), który sprawia, że wydobywający się z aparatu dźwięk zredukowany jest do 3 decybeli.
Udogodnieniem zastosowanym w nowym systemie rezonansu magnetycznego jest poszerzony otwór tunelu. W typowym aparacie otwór ma średnicę 50 cm, w pracowni przy ul. Szeligowskiego szerokość tunelu wynosi 70 cm.
Nowatorskie rozwiązania zastosowane w rezonansie magnetycznym firmy GE pozwalają na wykonywanie badań pacjentom o nietypowych rozmiarach. Większość pracowni odmawia wykonania rezonansu magnetycznego osobom o wadze ponad 120 kg. Niemożliwe do przeprowadzenia są także badania u dzieci. Problemy pojawiają się podczas diagnozowania osób bardzo wysokich.
W pracowni przy ul. Szeligowskiego tego typu przeszkód nie ma. Badania wykonywane są osobom o znacznej wadze ciała, do 220 kilogramów i osobom bardzo wysokim, mierzącym ponad 2 metry. Automatycznie przesuwany stół umożliwia bowiem badanie dużych obszarów ciała przy użyciu dłuższych cewek.