A A A

Rejestracja telefoniczna: 81 524 34 06; 81 452 00 00

 

Biopsja typu tru-cut - polega na pobraniu drobnych wycinków tkankowych o średnicy 1,2 mm i większej. Biopsje te wykonuje się w sytuacji, gdy badania cienkoigłowe są niemiarodajne i nie pozwalają na ewidentne różnicowanie nieprawidłowości. Do najczęściej wykonywanych należy biopsja gruczołu krokowego. Przeprowadza się ją za pomocą specjalnej głowicy USG tzw. głowicy transrektalnej, która posiada wbudowany kanał biopsyjny umożliwiający wprowadzenie specjalnej igły tru-cut. Igła ta pozwala na precyzyjne pobranie wycinków z gruczołu krokowego pod kontrolą obrazu oglądanego na monitorze aparatu USG.

 

Biopsja gruboigłowa tru-cut  gruczołu krokowego (prostaty)
1.Pęcherzyk nasienny  2.Prostata  3.Igła biopsyjna przechodząca przez całą grubość podstawy stercza 4. Pęcherz moczowy

 

 Biopsja gruczołu krokowego jest badaniem stosowanym do rozpoznawania raka tego narządu. Wykonuje się ją najczęściej u pacjentów z podwyższonym wynikiem PSA (antygenu swoistego dla prostaty, który wskazuje na obecność komórek nowotworowych), bądź przy podwyższonym  wyniku gęstości PSA, jak również u pacjentów, u których w badaniu palpacyjnym lub USG stwierdza się nieprawidłowości.

Biopsja gruczołu krokowego może być nieprzyjemna i bolesna. Po zabiegu pacjenci mogą odczuwać dyskomfort w odbytnicy lub okolicy krocza. Dolegliwości te najczęściej ustępują samoistnie po  kilku dniach.

 

W Top Medical ten rodzaj biopsji wykonują: lek. med. Waldemar Białek, lek. med. Marzena Stachurska-Bąbol, prof. dr hab. n. med. Paweł Wieczorek

 

biopsja prostaty Lublin- rejestracja 81 524 34 06