A A A

Rejestracja telefoniczna: 81 524 34 06; 81 452 00 00

 

Cystrografia mikcyjna jest badaniem rentgenowskim wykonanym po podaniu przez cewnik do pęcherza moczowego środka kontrastowego. Badanie polega na wykonaniu zdjęć RTG bezpośrednio po wypełnieniu pęcherza moczowego, w trakcie jak i po oddaniu moczu.

Cystografia mikcyjna dostarcza informacji o budowie pęcherza moczowego, jego nieprawidłowościach takich jak: uchyłki, nieprawidłowe ujścia moczowodów do pęcherza moczowego (ureterocele), przetoki. Badanie pozwala też na ocenę cewki moczowej zarówno u chłopców jak i u dziewcząt oraz jej nieprawidłowości tj. zwężenia, uchyłki.  Podstawowym wskazaniem do wykonania cystografii jest podejrzenie obecności odpływów pęcherzowo-moczowodowych.

W Top Medical wykonać można również badanie sonocystografii mikcyjnej. Nasza placówka jest jedynym ośrodkiem medycznym w Polsce, w którym wykonywane są badania sonocystografii mikcyjnej 2D/3D/4D.
Sonocystografia jest badaniem alternatywnym do cystografii mikcyjnej. Podobnie jak cystografia umożliwia zdiagnozowanie odpływów pęcherzowo- moczowodowych, lecz pozwala uniknąć ryzyka związanego z napromieniowaniem niezwykle wrażliwych organów u dzieci, jakimi są jajniki i jądra.

 

 

 

 

Ulotka: Zakażenia Układu Moczowego u Dzieci zobacz w PDF

W Top Medical badania cystografii mikcyjnej opisuje dr n. med. Agnieszka Brodzisz.  Badania sonocystografii mikcyjnej wykonuje dr hab. n. med. Magdalena Woźniak